The Cost of Living: Healthy vs. Unhealthy

We all know that we should eat right, exercise and live an overall healthy lifestyle but, not everyone does. Eating healthy foods generally costs more; however, a habit of eating cheaper junk foods can lead to obesity — which is quite expensive in terms of health care costs and lifespan. Here is a look at what is costs to live, depending on whether you choose a healthy lifestyle or slide into an unhealthy one.

Click to Enlarge

Cost of Living: Healthy vs Unhealthy

SEE ALSO:
How to Improve Your Work Life Balance in 6 Simple Steps
  • gregorylent

    interesting that the only people who can afford to shop at whole foods are the people who caused the problems that whole foods addresses …. and that employees cannot afford to shop there

  • Jordan

    Wait, hold up.

    How much celery do you get for $3.11?
    Smoked turkey is precut and precooked, so it’ll be more expensive. Where’s the basic turkey?
    Diced Apricots for $2.97, how much do you get and why not regular apricots?
    Lowfat yogurt, how much do you get, 16 oz?

    Looking at the total cost (unhealthy vs healthy) leaves out other variables. Wait about healthcare costs, special dietary foods, special accommodations, WATER intake?

    It looks like the data is OK, but it’s missing variables. a healthy person living 4 years longer than an unhealthy one is a joke, are they forgetting obese people and their medical conditions?